Plastiko atsisakymas kosmetikoje ir natūralių produktų pasirinkimo privalumai

brown dried leaf on ground during sunset
brown dried leaf on ground during sunset

Nors daug metų daugumai vartotojų buvo visiškai įprasta naudoti šampūną ar muilą plastikinėse talpose, šiandien galime matyti reikšmingus pokyčius, nes vartotojai vis dažniau renkasi kietą muilą ir kietą šampūną. Ir tam yra ne viena svari priežastis.

Žinoma, galbūt iki šiol buvote įsitikinę, kad jūsų naudojamo šampūno ar muilo plastikiniai buteliukai yra perdirbami, todėl jums nėra ko nerimauti dėl žalos aplinkai. Tačiau ar žinojote, kad iš 7 milijardų tonų visame pasaulyje susidariusių plastiko atliekų iki šiol yra perdirbta mažiau nei 10 %? Tai reiškia, kad daugiau nei 90 % visų plastiko atliekų patenka į gamtą ir sąvartynus! O ilgus metus augusi tendencija vis dažniau naudoti vienkartinius plastikinius gaminius plastiko atliekų kiekį padidino dar labiau. Kasmet susidarant daugiau nei 400 mln. tonų plastiko atliekų, aplinkos tarša nenumaldomai auga.

Tačiau kieto muilo ir šampūno naudojimas neapsiriboja nauda mus supančiai aplinkai. Tai taip pat gali padėti sutaupyti pinigų, suteikti daugiau patogumo ar net pagerinti mūsų odos ir plaukų būklę!

Taigi, ar kada svarstėte apie galimybę atsisakyti skysto muilo ar šampūno? O gal jau kurį laiką naudojate juos kietu pavidalu, tačiau jums trūksta svarių argumentų, kuriais galėtumėte įtikinti ir savo artimuosius bei draugus? Jei taip, pats metas susipažinti su kieto šampūno ir muilo naudojimo privalumais, kurie nuo šiol paskatins jus atsisakyti plastikiniuose buteliukuose parduodamų kosmetikos priemonių.

Tvaresnis pasirinkimas

Vartotojai, kurie iki šiol pirmenybę skiria perdirbtam plastikui, paprastai mano, kad tai yra lygiai taip pat gerai (ar net geriau), kaip naudoti kietą šampūną ar muilą be plastiko. Tačiau jau žinome, kiek nedaug plastiko iš viso yra perdirbta, o likusi jo dalis tiesiog sudeginama, patenka į sąvartynus ir vandens telkinius.

Apskaičiuota, kad per savo gyvenimą moteris vidutiniškai sunaudoja 400-500 šampūno ir kondicionieriaus buteliukų! O jei pridėtume ir plastikinius skysto muilo buteliukus, kuriuos naudoja kiekvienas namų ūkis, skaičius būtų neįsivaizduojamai didelis. Kadangi plastikui suirti gali prireikti net iki 450 metų, matematika yra bauginanti – juolab, kad plastikas iš tikrųjų visiškai nesuyra ir jo mikroskopinės dalelės galiausiai nusėda vandenynuose ir kitoje mus supančioje aplinkoje.

Mes galime sumažinti aplinkos taršą, jei rinksimės kietą šampūną ir muilą, kuris visiškai pašalina plastikinių buteliukų naudojimo poreikį. Tai daug tvaresnis pasirinkimas nei plastiko perdirbimas, nes ši natūrali kosmetika nepalieka atliekų. Didelė dalis kieto muilo ir kieto šampūno neturi pakuočių arba vartotojui pristatomos popierinėse FSC® sertifikuotose pakuotėse.

Natūralūs ingredientai – sveikesni plaukai ir oda

Nebesusitvarkote su išsausėjusiais ir lūžinėjančiais plaukais? Ieškote būtų, kaip išspręsti sausos, sudirgusios ir šerpetojančios odos problemas? Švelnūs ir sveiki plaukai bei glotni, elastinga ir graži oda gali būti pasiekiami pradėjus naudoti kietą muilą ir kietą šampūną, kuriuose yra natūralių aliejų, gerinančių odos ir plaukų sveikatą, išvaizdą bei būklę.

Natūraliuose rankų darbo muiluose ir šampūnuose naudojami tik natūralūs ir ekologiški ingredientai, kurie stiprina plaukus ir gerina odos būklę, pvz. kokosų aliejus, taukmedžio sviestas, saulėgrąžų aliejus, alyvuogių aliejus, argano, jojobos ir avokado aliejai, natūralūs eteriniai aliejai, tokie kaip rozmarinų, citrinžolės ar levandų eteriniai aliejai.

Visos šios natūralios medžiagos turi daug maistingųjų medžiagų ir yra daug švelnesnės odai bei plaukams nei šiurkštūs ir dirginantys konservantai bei cheminės medžiagos (pvz., sulfatai, silikonas, parabenai ar kiti sintetiniai ingredientai), kurių paprastai yra komercinių skystų muilų ir šampūnų sudėtyje. Natūraliame kietame muile ir šampūne nėra šiukščių paviršiaus aktyviųjų medžiagų, kurios galėtų pažeisti ir išsausinti odą bei plaukus.

Ekonomiškesnis sprendimas

Skaičiuojama, kad vieno kieto šampūno gabalėlio užtenka maždaug 80-90 plovimų ir jis prilygsta 2-3 indeliams skysto šampūno. Gabalėlis kieto muilo lygiai taip pat gali būti naudojamas 6 kartus ilgiau nei indelis skysto muilo. Todėl, renkantis natūralų kietą šampūną ir muilą, pagamintą iš koncentruotų veikliųjų medžiagų, kurios padeda išvengti būtinybės naudoti daug grožio priežiūros priemonių, galima sumažinti išlaidas, patiriamas reguliariai perkant šampūną ar muilą indeliuose.

Plastikiniuose indeliuose esančiame skystame muile ir šampūne yra apie 80–90 % vandens. Tai reiškia, kad mokate daugiau ir, ne gana to – didžiąją dalį sumos sumokate už vandenį. Taigi, norint sutaupyti, džiaugtis sveikesniais ir gražesniais plaukais bei oda, kartu prisidedant prie planetos išsaugojimo, tereikia šias priežiūros priemones plastikiniuose indeliuose pakeisti natūraliu kietu šampūnu ir muilu.

Mažesnis anglies dioksido pėdsakas

Natūralus kietas muilas ir šampūnas, kurių sudėtyje yra tik ekologiški ir natūralūs ingredientai, yra daug mažiau apdoroti ir rafinuoti nei kosmetikos priemonės plastikiniuose indeliuose. Pasirinkus kietą muilą ir šampūną be plastiko, galima išvengti daug anglies dioksido (CO2) išskiriančių gamybos procesų.

Skystam muilui pagaminti reikia 5 kartus daugiau energijos ir net 20 kartų daugiau energijos jį supilti į plastikinį indelį, lyginant su kietu muilu, supakuotu į ekologišką popierių ar kartoninę dėžutę. Be to, kietas šampūnas ir muilas užima mažiau vietos, o transportavimo apimčių sumažinimas taip pat prisideda prie mažesnio CO2 pėdsako.

Jei renkatės kietą muilą ir kietą šampūną, kurių gamybai, pakavimui ir transportavimui reikia mažiau energijos ir išteklių, jūs padedate reikšmingai sumažinti CO2 pėdsaką.

Patogesnis keliavimas

Kiekvienas dažnai keliaujantis žmogus gerai žino, kad keliaujant lėktuvais, reikia laikytis keleivių bagažui taikomų saugumo standartų ir reikalavimų, ypač, kai su savimi visuomet norime turėti būtinus tualeto reikmenis, pradedant muilu ir baigiant šampūnu.

Naudojant kietą šampūną ir muilą vietoje kosmetikos priemonių plastikiniuose indeliuose, pasiruošti kelionei gali būti daug lengviau ir paprasčiau. Oro uosto patikrą praeisite be jokių nesklandumų, jūsų nevargins didelis kuprinės ar rankinės svoris, turėsite daugiau laisvos vietos kitiems kelioniniams daiktams, nebereikės naudotis miniatiūriniuose plastikiniuose indeliuose laikomais tualeto reikmenimis, galėsite pamiršti apie jaudinimąsi dėl galimo priemonių išsiliejimo visos kelionės metu galėsite džiaugtis gera odos ir plaukų būkle.

Kodėl didieji gamintojai nenoriai renkasi tvarius sprendimus?

Kai yra tiek daug privalumų, dėl kurių verta rinktis kietą muilą, kietą šampūną ir kitas panašias natūralias priemones be plastiko, kodėl didieji gamintojai vis dar neatsisako plastikinių pakuočių? Ar tikrai taip sudėtinga pereiti prie ekologiškų ir tvarių sprendimų?

Atsakymas paprastai yra susijęs su finansais. Dideliems gamintojams daug pigiau rinktis plastikines pakuotes. Nors kai kurie gamintojai teigia naudojantys plastikines pakuotes, kurias galima perdirbti, vien tai neužtikrina, kad jos iš tikrųjų bus perdirbtos. Juolab, kad iki šiol didelė dalis vartotojų net nežino, kur kreiptis dėl plastiko perdirbimo.

Gamintojai iki šiol noriau renkasi plastikines pakuotes ir dėl patvarumo bei produktų saugumo transportavimo metu, nes jos padeda gamintojams sumažinti produkcijos praradimo gamybos ir siuntimo metu riziką. Be to, plastikinės talpos padeda jose laikomus produktus ilgiau išlaikyti tinkamus vartoti, nes lėtina bakterijų dauginimąsi. Taigi – galiausiai tai susiję su siekiu uždirbti didesnį pelną.

Metas atsisakyti kosmetikos plastikiniuose indeliuose

Kadangi per daugelį metų plastiko naudojimas giliai įsišaknijo mūsų kasdieniame gyvenime, gali atrodyti pernelyg sudėtinga pereiti prie kitų alternatyvų. Vis dėlto per pastaruosius metus galime matyti teigiamų pokyčių. Vartotojai tampa sąmoningesni ir dažniau renkasi ekologiškus bei tvarius sprendimus, stengdamiesi sumažinti plastiko vartojimą ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo. Jei iki šiol vis dar naudojote skystą muilą ir skystą šampūną, pagalvokite, gal atėjo laikas pereiti prie kietų alternatyvų, kurios bus ekologiškos, saugios ir daug naudingesnės jūsų sveikatai ir grožiui.